Pamokos planas: kūrimas ir sudarymas. Atviras pamokos planas

Turinys:

Pamokos planas: kūrimas ir sudarymas. Atviras pamokos planas
Pamokos planas: kūrimas ir sudarymas. Atviras pamokos planas
Anonim

Dirbdami mokykloje mokytojai nuolat susiduria su pamokų plano rengimo ir užrašų sudarymo problema. Pamokos planas reikalingas ne tik tam, kad mokyklos administracija galėtų pasitikrinti mokytojo pasirengimą pamokai, bet ir tam, kad mokytojas gerai jį suprastų, nepasiklystų darbo eigoje ir nesirūpintų, ką daryti su vaikai per kitas keturiasdešimt penkias minutes.

pamokos planas
pamokos planas

Toliau apsvarstysime pagrindinius santraukos komponentus ir jai keliamus reikalavimus. Be to, pateiksime praktinių patarimų, kaip parašyti metmenis ir pavyzdinį pamokos metmenų šabloną.

Pagrindiniai abstraktūs reikalavimai

Pamokos metmenys rengiami pagal Švietimo ministerijos patvirtintos ugdymo programos reikalavimus. Bet kuri pamoka turi atitikti konkrečią temą ir atitikti ugdymo programoje nustatytas užduotis, atitikti patvirtintus ugdymo ir ugdymosi tikslus bei turėti aiškią struktūrą.

GEF pamokų planassukurta priklausomai nuo pamokos tipo. Iki šiol išskiriami šie pamokų tipai:

  • Naujų žinių įsisavinimas.
  • Išnagrinėtos medžiagos konsolidavimas.
  • Pakartojimas.
  • Žinių ir įgūdžių sisteminimas ir apibendrinimas.
  • Žinių ir įgūdžių kontrolė.
  • Žinių, įgūdžių ir gebėjimų taisymas.
  • Kombinuota pamoka.
atviras pamokos planas
atviras pamokos planas

Be to, yra integruotų ir netradicinių pamokų, kurių struktūra yra sudėtinga ir specifinė. Nepriklausomai nuo pamokos tipo, plano struktūra nesikeičia:

  • Plano kontūro antraštė.
  • Organizacinis etapas.
  • Pamokos tikslų ir uždavinių nustatymas.
  • Motyvacija mokymosi veiklai.
  • Apmąstymas ir pamokos apibendrinimas.

Plano komponentai

Bet kurį pamokų planą sudaro šie skyriai:

  • Suvestinės antraštė, kurioje pateikiama pagrindinė informacija apie pamoką, jos tipą ir formą, tikslus, užduotis.
  • Pamokos eiga yra pagrindinė santraukos dalis, kurioje žingsnis po žingsnio nusakomas kiekvienas mokytojo veiksmas, pradedant nuo organizacinio momento ir baigiant apibūdinimu ar refleksija.
  • Namų darbai. Jos gali trūkti, jei tai buvo bandomoji pamoka.

Toliau apžvelgsime kiekvieną iš šių punktų išsamiau.

Abstrakčioji antraštė

Pamokų planas visada prasideda antrašte. Jame parašyta:

  • Pamokos tema. Dažnai tai įrašoma į mokytojo pamokų planą.
  • Tikslas. Kiekviena pamoka turi savotrivienis tikslas. Tai apima: mokymus (pavyzdžiui, susidaryti idėją apie dalyką, apibendrinti ir sisteminti žinias, lavinti įgūdžius); tobulėjimas (lavinti atmintį, mąstymą, komunikabilumą, gebėjimą dirbti savarankiškai); auklėjimas (įskiepyti ar ugdyti patriotizmo, darbštumo, drausmės ir pan. jausmą).
pamokos planas ta tema
pamokos planas ta tema
  • Užduotys, nurodančios minimalias žinias ir įgūdžius, kuriuos mokiniai turi įgyti per pamoką. Reikalingas, kad atitiktų žinių reikalavimus, kuriuos Švietimo ministerija kelia studentams.
  • Pamokos tipas.
  • Pamokoje naudojami metodai ir technikos: pratimų metodas, paskaita, pokalbis, mikrofonas, diktantas ir kt.
  • Pamokoje naudojama įranga: vaizdo ir garso medžiaga, nuotraukos, pristatymai, kortelės.
  • Literatūra. Taip pat patartina nurodyti š altinius, kuriais buvo pasinaudota rengiant pamoką – straipsnius, vadovėlius.

Pamokos eiga

Pagrindinė santraukos dalis – pasirinktas pamokos planas, jo eiga. Standartiškai galima išskirti šiuos komponentus:

  • Organizacinis momentas. Kiekviena pamoka prasideda nuo jo. Organizacinis momentas apima mokinių užimtumą, pasisveikinimą, nesančių atpažinimą, datos užrašymą.
  • Namų darbų tikrinimas. Ši pamokos dalis ne visada aktuali. Pavyzdžiui, naujų žinių ir įgūdžių įsisavinimo pamokose, kontrolinėse pamokose namų darbai netikrinami. Pagrindinės tikrinimo parinktys: apklausa žodžiu, darbas prie lentos, kortelės arba testai.
  • fgos pamokos planas
    fgos pamokos planas
  • Anksčiau įgytų žinių atnaujinimas vykdomas pokalbio forma.
  • Paruoškite mokinius naujai medžiagai, deklaruodami pamokos tikslą ir uždavinius, taip pat jos temą. Tai galite padaryti naudodami mįsles ir galvosūkius, kryžiažodžius, užduoti probleminį klausimą.
  • Pagrindinė pamokos dalis.
  • Apibendrinimas arba apmąstymas. Darbo rezultatai reiškia išvadų, klausimų apie medžiagą buvimą, studentų vertinimą.

Pagrindinė pamokos dalis suskirstyta į kelis punktus:

  • Naujos medžiagos pranešimas. Tai apima medžiagos pateikimą per istoriją ar pokalbį, darbą su vadovėliu, žiūrint filmą.
  • Žinios įtvirtinamos pokalbyje, dirbant su vadovėliu ir sąsiuviniu, atliekant praktinius darbus, sprendžiant uždavinius, atliekant testus, savarankiškus darbus, žaidimus.

Namų darbai

Abstrakčios pabaigoje užrašomi namų darbai. Dažnai reikia dirbti pagal vadovėlį ir atlikti tam tikrus pratimus.

Jei jau turite kitos pamokos pamokos planą, galite pakviesti mokinius apdoroti medžiagą, kurią paruošėte studijuoti, ir pasidalinti ja su klasės draugais.

pamokos planas yra
pamokos planas yra

Arba mokytojas gali pasiūlyti mokiniams pasirinkti skirtingus namų darbus. Pavyzdžiui, atlikite pratimus iš vadovėlio arba sukurkite projektą tam tikra tema – paremkite lenteles, testus, sieninius laikraščius, pasirinkite pratimus, kuriuos norite konsoliduoti. Natūralu, kad kūrybinės užduotys vertinamos atskirai. Mokiniai gali baigtipretenduojantis į aukštus balus.

Atviros sesijos metmenys

Atviros pamokos planas mažai kuo skiriasi nuo įprasto plano. Pagrindinis skirtumas – kruopštesnis medžiagos, metodų ir jos įgyvendinimo metodų parinkimas.

Pageidautina, kad atvira pamoka turėtų savo epigrafą, vaizdinę medžiagą, o dirbant su mokiniais būtų naudojami inovatyvūs mokymo metodai ir technikos. Pamokos užduotys ir medžiaga taip pat turi būti kruopščiai atrinkti, išanalizuoti, ar jos atitinka esamas ugdymo normas ir standartus. Svarbu kuo tiksliau apskaičiuoti laiką, reikalingą visiems suplanuotiems darbams atlikti, kad mokiniai spėtų viską padaryti, tačiau tuo pačiu pamoka nesibaigtų anksčiau.

Outline šablonas

Jei nežinote, kaip sudaryti pamokos planą, naudokite paruoštą šabloną. Norėdami sudaryti kontūrą, turite užpildyti paruoštą antraštę, taip pat pasirinkti medžiagą kiekvienam nudažytam elementui.

Pamokos planas:

  • Pamokos numeris.
  • Tema.
  • Pamokos tipas.
  • Pamokos tipas.
  • Tikslas: mokyti, ugdyti, lavinti.
  • Užduotys.
  • Metodai ir būdai.
  • Įranga.
  • Literatūra.
  • pamokos planas
    pamokos planas

Pamokos eiga:

  • Organizacinis momentas.
  • Namų darbų tikrinimas.
  • Žinių ir įgūdžių atnaujinimas šia tema.
  • Temos ir tikslo paskelbimas.
  • Naujos medžiagos pranešimas.
  • Sustiprinimas.
  • Apibendrinant.
  • Įvertinimas.
  • Naminisužduotis.

Sudėties patarimai

Štai keletas praktinių patarimų, kaip užsirašyti.

  • Pamokos plano sudarymas visada prasideda nuo temos, tikslų ir uždavinių formulavimo.
  • Būtinai apibrėžkite pagrindines sąvokas ir apibrėžimus, kuriais remsitės pamokoje. Naudinga patiems sudaryti mini terminų ir sąvokų, naudojamų nagrinėjant temą, žodyną.
  • Nustatykite, kokią mokymosi medžiagos dalį pateiksite šioje pamokoje, o kurią – kitose pamokose.
  • Nustatykite pamokos tipą (naujos medžiagos mokymasis, konsolidavimas, kombinuota pamoka) ir pamokos tipą (paskaita, filmo pamoka, praktinis arba laboratorinis darbas).
  • Pasirinkite medžiagą ir literatūrą šia tema, mokomąją medžiagą ir įrangą, vaizdines priemones.
  • Sugalvokite „akcentą“: epigrafą, įdomų faktą, patirtį.
  • Pagalvokite, kaip atliksite žinių patikrinimą pamokos pabaigoje – naudodami pokalbį ar testus.
  • Apsvarstykite namų darbų kiekį, pasirinkite tinkamas medžiagas.
  • Būtinai paruoškite atvirukus šia tema. Jei klasė greitai susidoroja su jūsų nustatytomis užduotimis, visada galite pateikti papildomą užduotį.
kaip suplanuoti pamoką
kaip suplanuoti pamoką
  • Sudarę planą būtinai peržiūrėkite, pasirašykite pieštuku, kiek maždaug užtruks kiekvienas etapas. Jei jums atrodo, kad užduočių yra per daug, nustatykite patys, kurias galite išmesti. Jei užduočių nedaug, pasiimkite papildomų.
  • Atlikę būtinai išanalizuokite savo santrauką, atkreipkite dėmesį, kurios užduotys pavyko „su trenksmu“, o kurios pasirodė nereikalingos. Apsvarstykite rezultatus, gautus rengdami šią santrauką. Ypač jei ketinate pristatyti atvirą pamokos planą šia tema.

Išvados

Pamokos planas yra vienas iš pagrindinių dokumentų, kurį privalo turėti mokytojas. Santraukoje nurodoma tema, tikslas, užduotys, taip pat detalizuojama pamokos eiga. Jos pagalba mokytojas gali ne tik įrodyti administracijai, kad yra pasiruošęs ugdymo procesui, bet ir be problemų pravesti bet kurią pamoką.

Rekomenduojamas: